Παγκόσμια Ημέρα Μνήμης Θυμάτων Τροχαίων 2022

Η τρίτη Κυριακή του Νοεμβρίου κάθε έτους μετά από απόφαση του ΟΗΕ αποτελεί την Παγκόσμια Ημέρα Μνήμης Θυμάτων Τροχαίων (WDoR).

Είναι μια πολύ σημαντική παγκόσμια εκδήλωση Μνήμης για τα πολλά εκατομμύρια που έχουν σκοτωθεί και έχουν τραυματιστεί σοβαρά στους δρόμους του κόσμου και Αναγνώρισης του πόνου όλων των πληγέντων θυμάτων, οικογενειών και κοινοτήτων.

Φέτος η Παγκόσμια Ημέρα Μνήμης Θυμάτων Τροχαίων (WDoR) έχει κεντρικό θέμα τη Δικαιοσύνη.

Μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας μαζί με τους εκπαιδευτικούς κ. Σκουλή Βασίλειο και κ. Κοκοτσάκη Ελευθερία συμμετείχαν στη ΔΡΑΣΗ που οργάνωσε η ΕΥΘΥΤΑ-ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΡΙΟ ΟΔΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΡΟΔΟΥ με τίτλο: Οι δρόμοι έχουν τις δικές τους ιστορίες την Παρασκευή 18 Νοεμβρίου 2022.

Οι μαθητές/τριες συμμετείχαν σε περίπατο στήριξης των θυμάτων αλλά και ανάληψης δράσης προκειμένου να σωθούν ζωές στο μέλλον.

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.