Keep Calm Go Green – Λισαβώνα

Με τις καλύτερες εντυπώσεις ολοκληρώθηκε και η τρίτη κινητικότητα των μαθητών του σχολείου μας στη Λισαβώνα, κατά το χρονικό διάστημα 8-12/05/2023, και στα πλαίσια του προγράμματος ERASMUS, KEEP CALM, GO GREEN (KCGG). Η ομάδα του σχολείου μας, αποτελούμενη από 4 μαθήτριες, υπό τη συνοδεία των εκπαιδευτικών του σχολείου μας κα Ντάφου Βάνα και Παυλίδου Ζωή, έσμιξε στη Λισαβώνα με τις αντίστοιχες ομάδες από την οικοδέσποινα Πορτογαλία, τη Βουλγαρία, την Τουρκία και την Κροατία για δράσεις στο Escola Secundaria de Miraflores, ένα από τα καλύτερα λύκεια της Λισαβώνας.

8-5-2023 ημέρα 1η

Μετά από το θερμό καλωσόρισμα των Πορτογάλων η αποστολή μας ξεναγήθηκε στους χώρους του σχολείου ενώ ακολούθησαν ice breaking δραστηριότητες για να γνωριστούν τα παιδιά, οι οποίες περιλάμβαναν πολύ χορό! Όλοι οι μαθητές στη συνέχεια, σε μικτές ομάδες, κατασκεύασαν με πηλό τις μασκότ που μελλοντικά θα εκτύπωναν σε 3D εκτυπωτή.

9-5-2023 ημέρα 2η

Όλες οι ομάδες εκπαιδεύτηκαν σε προγράμματα 3D modeling & printing ενώ παρακολούθησαν επίσης πού ενδιαφέρον workshop  με τίτλο «The future is just tomorrow». Η ημέρα ολοκληρώθηκε με προγραμματισμένες επισκέψεις στο πάρκο Parque das Nacoes και στο ενυδρείο Lisbon Oceanarioum!

10-5-2023 ημέρα 3η

Όλες οι ομάδες εκπαιδεύτηκαν για την εκτύπωση των μασκότ τους στον 3D εκτυπωτή. Η ημέρα ολοκληρώθηκε με ξενάγηση στη Λισαβώνα, και επίσκεψη στο Belem,  και Mosteiro dos Jeronimos.

11-5-2023 ημέρα 4η

Ημέρα περισσότερο χαλαρή για όλες τις ομάδες. Η σημερινή δραστηριότητα περιλάμβανε εκδρομή στο Cascais, στο Cabo da Roca  και στο Sintra. Στο Cabo da Roca πραγματοποιήθηκε από όλες τις ομάδες καθαρισμός της παραλίας στα πλαίσια επίδειξης του περιβαλλοντικού προσανατολισμού του προγράμματος KCGG, και της ατομικής ευαισθησίας των συμμετεχόντων.

12-5-2023 ημέρα 5η

Η τελευταία ημέρα, βαρύτερη από όλες λόγω συγκινησιακού φόρτου εξαιτίας της επικείμενης αποχώρησης των ομάδων, περιλάμβανε το καθιερωμένο συμβολικό φύτεμα δένδρων, αποχαιρετιστήρια συνάντηση αξιολόγησης και αποτίμησης των δράσεων και φυσικά την τελετή απονομής των διπλωμάτων συμμετοχής.

Το δε φαγητό των αποστολών ήταν πολύ καλό!!! Κάποια παράπονα ακούστηκαν για πολύ μπακαλιάρο , που όμως είναι παραδοσιακό φαγητό στην Πορτογαλία, λόγω του Ατλαντικού ωκεανού.

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.