7+1 Προτάσεις Ελλήνων Δημιουργών – YouTuber

© Θεουλάκης Εμμανουήλ

7+1 Προτάσεις Ελλήνων Δημιουργών – YouTuber

Είτε απολαμβάνουμε άπλετο χρόνο είτε μηδαμινό, αφιερώνουμε ένα ποσοστό αυτού παρακολουθώντας βίντεο, μερικοί ελληνόφωνοι δημιουργοί ίσως να αξίζουν λίγη παραπάνω από την προσοχή μας.

Στο youtube υπάρχει αφθονία επιλογών, ωστόσο οι περισσότερες δεν φημίζονται για την ποιότητα τους και πολλές φορές εκείνες που έχουν αξία δεν φημίζονται γενικά. ορίστε λοιπόν 7+1 που ξεχωρίσαμε:

1. BoredGamers

Στην εικόνα δεν είναι όλα τα μέλη του καναλιού, ωστόσο είναι ενδεικτική. Συνήθως θα τους βρούμε να αφηγούνται παράξενες ιστορίες, να τσακώνονται, να ταξιδεύουν και να επικοινωνούν με ιδιαίτερο τρόπο πράγματα που τους ενοχλούν, συνήθως κατά τη διάρκεια που παίζουν ένα επιτραπέζιο παιχνίδι.

BoredGamersOfficial

1. The Mad Scientist

Ο Mad Scientist ή αλλιώς Στάμος Αρχοντής έχει σπουδάσει χημεία και το 2016 αποτέλεσε από τους πρωτοπόρους που ασχολήθηκαν με την επικοινωνία της επιστήμης μέσω βίντεο. Συνήθως στις παρουσιάσεις του υποδομεί κάποιον ψευδοεπιστημονικο ισχυρισμό με τον δικό του τρόπο, χωρίς ωστόσο να κουράζει ούτε λεπτό.

The Mad Scientist

1. Ταράτσα

Το Ταράτσα Project είναι η πρώτη οργανωμένη, συνεργατική δουλειά του Gredon, του Thanaki και του TourD, παιδιά λίγο μεγαλύτερα από εμάς καθώς αποφοίτησαν από το σχολείο  πρόσφατα. Ασχολούνται με σκετσακια και βίντεο κωμικού σχολιασμού, ενώ μια φορά την εβδομάδα πραγματοποιούν ζωντανή εκπομπή.

taratsa

1. Αναβολικό Παράθυρο

Το αναβολικό παράθυρο είναι το πρώτο επιστημονικό (με μια δόση καφρίλας) γυμναστηριακό podcast στην Ελλάδα. Μέσα στον θόρυβο που προκαλεί ακόμα και σήμερα η προπονητική συζήτηση στην χώρα, ένας ακαδημαϊκός και δυο σχετικοί απόφοιτοι καταφέρνουν με μάλιστα με χιουμοριστικό τρόπο να μεταδώσουν άρτια τις πληροφορίες και δεδομένα που μας δίνει η βιβλιογραφία.

anavoliko_parathiro

1. Ira Katsouda

Η Ήρα Κατσούδα είναι κωμικός και κυρίως περάν των παραστάσεων της, στο κανάλι έχει ανέβει και το podcast της μαζί με την Δήμητρα Νικητέα στο όποιο έχοντας ένα σχετικό καλεσμένο συζητούν για μια ασθένεια χωρίς να είναι με κλισέ τρόπο.

irakatsouda8224

1. ΖaraleaksTV

Ο Χριστόφορος Ζαραλίκος είναι κωμικός και στο κανάλι του κύαθε Τρίτη ανεβαίνει μια χιουμοριστική ενημερωτική εκπομπή με βάση την επικαιρότητα και την πολιτική. Ίσως η πιο πετυχημένη σάτιρα της χώρας.

zaraleaksTV

1. Dozen Minds

Το dozen minds είναι μια κολεκτίβα δημιουργών που κάθε φορά καλούν διαφορετικούς καλλιτέχνες και στήνουν μια πανέμορφη συνεδρία ηχογράφησης.

Dozen Minds

7+1. Don Goonies

Είναι ο Διονύσης, πολλοί μπορεί να τον γνωρίζετε από τους BoredGamers, ή την Y0UUP λίγο παλιότερα. Το κανάλι του έχει σκοπό να αναδείξει με δόσεις νοσταλγίας, λίγη από την Retro και Cult εποχή του παρελθόντος.

Don Goonies

Μία απάντηση στο 7+1 Προτάσεις Ελλήνων Δημιουργών – YouTuber

1. Κοκοτσάκη Ελευθερία λέει:

Πολύ ενδιαφέρον άρθρο!
    Γνωρίζω μόνο τον Χριστόφορο Ζαραλίκο, ο οποίος συμφωνώ ότι κάνει πολύ καλή σάτιρα! Θα ψάξω και τις υπόλοιπες προτάσεις…😉