Οι μύλοι της Αστροπαλιάς

©  Ειρήνη Θεοδώρα Κατακουζηνού

Οι μύλοι της Αστροπαλιάς

Στην πλατεία του νησιού μας δεσπόζουν οκτώ κοσμήματα. Οκτώ παλιοί ανεμόμυλοι οι οποίοι κτίστηκαν τον 15ο αιώνα και διατηρούνται μέχρι σήμερα σε εξαιρετική κατάσταση. Μέσα στους  ανεμόμυλους οι παλιοί κάτοικοι του νησιού έφερναν τις σοδειές των δημητριακών τους, τα οποία ευδοκιμούσαν στον τόπο τους, για άλεσμα. Και οι οχτώ ανήκουν στον τύπο του «ξετροχάρη» μύλου, η σκεπή του οπίου μαζί με την ανέμη περιστρέφονται ανάλογα με τη διεύθυνση των ανέμων.

Ο ένας φιλοξενεί εκθέσεις φωτογραφίας και ζωγραφικής. Ο άλλος λειτουργεί ως τουριστικό γραφείο και παρέχει στους τουρίστες χάρτες και πληροφορίες για το νησί. Ο τρίτος έχει μετατραπεί σε παράρτημα της Ναρκισσείου Δημοτικής Βιβλιοθήκης του νησιού και λειτουργεί εθελοντικά εστιάζοντας σε ξένες μεταφράσεις Ελλήνων συγγραφέων και ποιητών. Ο μύλος, όμως, που κινεί περισσότερο το ενδιαφέρον των τουριστών είναι εκείνος που λειτουργεί ως μικρό αρχαιολογικό μουσείο.

Αυτά είναι τα οκτώ κοσμήματα του νησιού μας τα οποία αποτελούν πόλο έλξης τουριστών. Πληθώρα κόσμου τους περιτριγυρίζει και τους εξερευνά βγάζοντας αναμνηστικές φωτογραφίες. Οι ανεμόμυλοι μας μπορούν να χαρακτηριστούν ως σημείο ζωής τόσο κατά τη διάρκεια της μέρας όσο και της νύχτας που φωταγωγούνται με μικρά κίτρινα φωτάκια αναδεικνύοντας την ομορφιά και την απλότητα τους.

Πηγή άντλησης πληροφοριών:

Εικόνες ανακτημένες στις 10/02/2023 από τους διαδικτυακούς τόπους:

9 απαντήσεις στο Οι μύλοι της Αστροπαλιάς

1. ΦΩΤΗΣ ΣΤΑΥΡΟΥ λέει:

Μπραβο Ρενα!! Πολυ ωραιο το θεμα που διαλεξες!!

2. Αντώνης Αυγερινός λέει:

Συγχαρητήρια για το άρθρο σου, Ρένα!

3. ΓΙΑΛΙΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ λέει:

Ρένα συγχαρητήρια! Είμαστε περήφανοι που έχουμε τέτοιους μαθητές στο σχολείο μας!

4. ΓΙΑΛΙΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ λέει:

Συγχαρητήρια Ρένα. Είμαστε περήφανοι που έχουμε τέτοιους μαθητές στο σχολείο μας.

5. Ρένια Καρβέλη λέει:

Μπράβο Ρένα μου!!! Συγχαρητήρια και στους μαθητές του 3ου ΓΕΛ Ρόδου!!!!!!!!!!

6. Μαρία Τσέλιου λέει:

Πολύ κατατοπιστικό και ενδιαφέρον άρθρο!
    Συγχαρητήρια!

7. Τ.Κ λέει:

Πολύ ωραίο κείμενο. Αναδεικνύεις την ομορφιά του τόπου σας. Μπράβο!

8. Ο θείος του θείου λέει:

Υπέροχο άρθρο!! Συγχαρητήρια!!

9. Λαμπρινή λέει:

Όπως το κάστρο της Αστροπαλιάς έχει κλειδί & κλειδώνει & κρύβει μυστικά ανείπωτα έτσι και οι μύλοι του νησιού μας έχουν τη δική τους ιστορία. Ρένα σε ευχαριστούμε για το όμορφο άρθρο σου! Διαφαίνεται η αγάπη για τον τόπο σου & την παράδοση.